الزام به تنظیم سند چیست و در چه شرایط حاصل می شود؟

الزام به تنظیم سند رسمی

یکی از اموری که غالبا به وکیل پایه یک دادگستری ارجاع داده می شود، پرونده هایی با موضوع الزام به تنظیم سند رسمی است. این پرونده ها با موضوعیت خودداری فروشنده از حضور در دفترخانه و ثبت سند به نام خریدار، حاصل می گردد.

خودداری فروشنده از حضور پیدا کردن در دفترخانه و تنظیم سند رسمی ملک یا دیگر مالی که به خریدار انتقال داده است، به نوعی نقض تعهداتی ست که پیش از این بین دو طرف منعقد شده و ضامن حق قانونی می گردد.

توافق میان خریدار و فروشنده

توافق میان خریدار و فروشنده مبنی بر رد و بدل ملک در مقابل پول و عقد قراداد فی مابین، مشمول ماده 10 قانون مدنی می گردد. خریدار باید پیش از اقامه دعوی اطمینان داشته باشد و یقین حاصل کند که ملک مورد معامله وی، در بازداشت نباشد یا در رهن قرار نداشته باشد. لازم به ذکر است که ملک در بازداشت یا در رهن، مشمول الزام به تنظیم سند نخواهد شد و دادگاه مربوطه نمی تواند چنین رای را صادر نماید.

الزام به تنظیم سند رسمی

در چنین شرایطی چه باید کرد؟

در چنین شرایطی، شاکی و طرفی که به دنبال الزام به تنظیم سند است، باید در کنار چنین درخواستی؛ شکایتی مبنی بر فک رهن ملک مورد نظر به دادگاه تسلیم نماید. در این صورت ابتدا فک رهن صورت گرفته و سپس خریدار می تواند دعوی الزام به تنظیم سند را به کمک وکیل پایه یک به دادگاه تقدیم نماید.

نکته 1: اخذ گواهی عدم حضور مربوط به مطالبه خسارت و ضرر و زیان خواهد بود و خریدار می تواند از این موضوع نیز به نفع خویش بهره برداری کند.البته این گواهی عدم حضور، ربطی به تنظیم سند رسمی و الزام به آن نخواهد داشت.

نکته 2: در صورتی که مبایعه نامه بین طرفین دارای تاریخ تنظیم سند دقیقه باشد، می توان فروشنده را ملزم به تنظیم سند در تاریخ مشخصی نمود.

نکته 3: برای الزام به تنظیم سند نیازی به سند تک برگ نیست و مانعی برای استفاده از سند دفترچه ای (شکل قدیمی اسناد) نخواهد بود.

نکته 4: در صورت فرار کردن فروشنده و امتناع وی از تنظیم سند، نماینده دادگاه سند انتقال را در در دفتر اسناد رسمی به نام خریدار امضا کرده و سند به نام وی انتقال خواهد یافت.

سوالات خود در زمینه الزام به تنظیم سند را در بخش پرسش و پاسخ سایت مطرح کنید. در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

نوشتهٔ پیشین
درخواست طلاق از سوی زن با چه دلایلی انجام می پذیرد؟
نوشتهٔ بعدی
حضانت فرزند به مادر در چه شرایطی محقق می شود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست