توهین و افترا چیست و مجازات آن کدامند؟

مجازات توهین و افترا

در این جا میخواهیم به شرح مجازات توهین و افترا که جزو جرایم اجتماعی تلقی می شود بپردازیم. برای شکایت نسبت به توهین و افترا، از وکیل پایه یک دادگستری می توان بهره مند شد.

مجازات توهین و افترا

اهانت به افراد و نسبت دادن الغاب و صفات ناپسند به آن ها، آن هم به ناحق و در صورتی که فرد سزاوار این صفات اطلاق شده نباشد، از سوی قانون گذار، جرم محسوب می شود و برای آن مجازاتی در نظر گرفته شده است.
همان طور که گفتیم توهین و افترا یعنی اینکه افراد نسبتی غیر حقیقی توام با هتک حرمت را به یکدیگر بدهند.

به عنوان مثال اگر به شخصی اتهام دزدی بزنیم، در صورتی که آن فرد مرتکب هیچ گونه سرقتی نشده باشد، مرتکب جرم شده ایم و این رفتار ما پیگرد قانونی در پی خواهد داشت.

البته توهین تنها در قالب کلمات ادا نمی شود و گاه، برخی رفتار ها از جانب افراد توهین تلقی می شود.

وقتی به نحوی تحقیر آمیز، دیگری را هل می دهیم، با اشارت های اعضای صورت یا دست و پاها به او هتک حرمت می کنیم، یا اینکه به شیوه ای توهین آمیز به او تعرض می کنیم، دچار اشتباه شده و در حقیقت مرتکب جرمی می شویم که مطابق ضوابط قانون گذاران، باید غرامت آن را بپردازیم.

لازم به ذکر است که اگر توهین و افترا تنها به صورت لفظی و گفتاری صورت بگیرد، شخصی که به وی افترا زده شده یا توهینی متوجه او گردیده، باید بتواند آن را اثبات کند تا از حقوقش دفاع شود؛ اما چنانچه این توهین و یا افترا در جایی ثبت و درج شود و به شکل مدرکی قابل استناد در آید می توان به سادگی بر روی آن اقدام کرده و اعاده ی حیثیت شود.

البته بیان این نکته نیز ضروری است که افترا در واقع زمانی اتفاق می افتد که مرتکب شدن جرمی را به فردی نسبت دهیم؛ یعنی با صراحت به یک فرد بگوییم که او جرمی را انجام داده است، اما اگر صفت اطلاق شده به فرد، جزو جرائم محسوب نشود، در واقع افترایی صورت نگرفته است. مثلا اگر به شخصی بگوییم که او دزد است، چون دزدی و سرقت جرم محسوب می شود، ما به آن فرد افترا زده ایم اما اگر به کسی صفت یا عنوانی انتساب شود که جرم محسوب نشود، ما مرتکب جرم افترا نشده ایم.

مجازات توهین و افترا

مجازات جرم افترا

اگر افترا وارد کردن به کسی از سوی مقام قانونی تایید شود و این افترا زدن ثابت گردد، فردی که مرتکب این جرم شده است، باید متحمل مجازاتی در بازه ی زمانی یک ماه تا یک سال شود و حتی گاهی بنا بر رای قانون گذار، تعداد ۷۴ ضربه ی شلاق نیز جزو مجموعه مجازات های مرتبط با جرم افترا قرار می گیرد.
انتشار اکاذیب و سخنان دروغین در رسانه ها یا مطبوعات که جنبه ی عمومی پیدا می کند نیز، مجازاتی در بازه ی زمانی دو سال تا دو ماه را در پی خواهد داشت و این در حالی است که در چنین شرایطی اقدامات دقیق تر و سخت گیرانه تری را از جانب قانون گذار شاهد خواهیم بود، زیرا این موضوع، اجتماع وسیع تری را در بر می گیرد و جدی تر و برجسته تر جلوه می یابد.
لذا در صورتی که به مشاهیر یا شخصیت های مهم سیاسی و اجتماعی، به صورت کتبی و قابل استناد افترایی وارد شود، قانون گذاران مجازات سنگینی را برای شخص خاطی در نظر خواهند گرفت.

مجازات توهین

توهین نیز زمانی رخ می دهد که به شخصی بی احترامی کرده و با سخنانی تحقیر آمیز و رکیک او را بیازاریم.
البته در توهین کردن لازم نیست به فرد، مرتکب شدن به جرمی را نسبت دهیم، و تنها زمانی که او را با سخنان تمسخر آمیر، اهانت آمیز یا هرگونه هتک حرمت لفظی دیگر برنجانیم، عمل توهین کردن صورت گرفته است.
قانون گذار برای توهین نیز مجازاتی را تعیین کرده است که متوجه فرد توهین کننده خواهد بود و با وی مطابق ضوابط و قوانین تعیین شده برخورد خواهد شد.
البته توهین جرمی نیست که سبب درج و ثبت سوء پیشینه ی تاثیر گذار در پرونده ی شخص شود.
پرداخت غرامت به صورت مالی و نقدی و حتی حکم شلاق، جزو مجازاتی به شمار می رود که قانون گذار در صورت تایید انجام پذیرفتن عمل توهین، به فرد خطا کننده که به شخص دیگری توهین کرده است، ابلاغ خواهد کرد.
وقتی شاکی قادر باشد، صورت گرفتن عمل توهین را به قاضی و مقامات ذی ربط اثبات نماید، قاضی مطابق قوانین موجود این مجازات ها را برای فرد خاطی در نظر می گیرد.
جرم توهین جزو جرائمی به حساب می آید که چه در قالب لفظ و گفتار، چه به شکل کتبی و چه به صورت بدنی و فیزیکی صورت بگیرد، در صورت اثبات قابل اعتنا بوده و جرائم آن اعلام و عملی خواهد شد.
حتی اگر توهین کردن در قالب ارسال پیامک در شبکه های اجتماعی نیز صورت بگیرد، فردی که به وی توهین شده می تواند شکایت کرده و از حقوق خود دفاع نماید.

سخن پایانی

از آنجا که حکم مجازات فردی که به یک شخص معمولی توهین می کند با مجازات فردی که شخصی صاحب منصب و شخصیتی سیاسی یا شخصی مهم در حوزه ی اجتماع یا مقامی بلند پایه در حیطه ی مسائل علمی را مورد اهانت قرار می دهد متفاوت است؛ وکلا باید در این باره اظهار نظر نمایند و قاضی و قانون گذار، این مجازات را از هم تفکیک کرده و رای نهایی را ابلاغ نماید.

نوشتهٔ پیشین
برای برگشت زدن چک چه مراحلی را باید طی کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست