حقوق زن در صیغه کدامند؟

حقوق زن در صیغه

 

ازدواج موقت نیز مانند ازدواج دائمی حقوقی را برای زوجین تعیین می کند و در این میان، حقوق زن در صیغه از مسائل مورد بحث تلقی می شود. لازم به ذکر است که برای احقاق حقوق زن در صیغه نیز می توان از وکیل پایه یک دادگستری استفاده کرد.

حقوق زن در صیغه

در صیغه ی موقت زن از حقوقی مانند مهریه برخوردار می باشد که مشخص شدن میزان آن ضمن جاری شدن صیغه ی عقد الزامی است و مرد موظف است حتی در شرایطی که هیچ گونه نزدیکی بین زن و مرد صورت نگرفته باشد، آن را تمام و کمال به زن بپردازد.

نکته جالب توجه دیگر اینکه اگر نکاحی موقتی بین زن و مردی خوانده شود و به عنوان مثال یک بازه ی زمانی ۶ ماهه برای آن در نظر گرفته شود، مهریه هم به صورت الزامی در هنگام عقد مشخص می شود و در صورت عدم نزدیکی زوج در این مدت زمان حتی اگر نصف زمان عقد موقت گذشته باشد و مرد نصف دیگر آن را به زن ببخشد و عقد را بر هم زند مکلف است نیمی از مهریه را به زن بپردازد.

اخذ نفقه در عقد موقت جزو حقوق زن به شمار نمی رود و زن نمی تواند مانند ازدواج دائم از شوهرش انتظار پرداخت نفقه را داشته باشد.

اخذ نفقه از جانب زن تنها زمانی ممکن است که قبل از عقد توافق شده و در ضمن عقد موقت ثبت گردیده باشد تا مرد را عهده دار پرداخت نفقه به زن کند.

از دیگر حقوقی که زن در ازدواج موقت از آن برخوردار است به موارد زیر می توان اشاره کرد:

– زن در عقد موقت برخلاف ازدواج دائم به اجازه و تایید مرد برای خروج از خانه نیازمند نیست.
– زن در عقد موقت از حقوقی همچون تحصیل کردن و داشتن شغل برخوردار می باشد.

شایان ذکر است که زن برای دستیابی به هیچ یک از حقوق زن در صیغه بالا محتاج به ثبت کردن آنها ضمن عقد نیست و این ها حقوقی هستند که بی چون و چرا به زنان واگذار شده اند‌.

برای باطل شدن ازدواج موقت نیازی به طلاق دادگاهی نخواهد بود و پس از اتمام مدت زمان مشخص شده، عقد به صورت خود به خودی باطل می شود یا اینکه مرد می تواند مدت زمان باقی مانده را بذل کرده و عقد را باطل اعلام نماید.

همه ی این ها بیانگر این نکته است که از کلیه ی حقوق بانوان که در ازدواج موقت از آن ها برخوردار خواهند بود محافظت می شود و آن ها حق خود را به طور کامل دریافت خواهد کرد.

از جهتی می توان گفت که اگرچه ازدواج موقت می تواند روشی آسان برای ازدواج و رفع نیاز های مختلف زن و مرد به شمار آید، اما به معنی اجحاف و پایمال شدن حقوق زنان آن هم در جامعه ای که بانوان از حقوق مدنی و معنوی کمتری نسبت به آقایان برخوردارند، نیست.

با وجود این که اکثر زنان، جامعه را به خصوص در حیطه ی مسائل حقوقی و موازین مرتبط با ازدواج، مرد محور و مرد سالار می دانند اما حتی در ازدواج موقت نیز زن دارای حقوقی است که می تواند آن را با طور کامل دریافت نماید.

نوشتهٔ پیشین
توهین و افترا چیست و مجازات آن کدامند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست