حضانت فرزند به مادر در چه شرایطی محقق می شود؟

حق حضانت فرزند به مادر

 

بیشتر ما در ذهن داریم که حضانت فرزند حق پدر بوده و مادران علی رغم نیاز شدید عاطفی دو جانبه، از داشتن حق حضانت فرزند خویش محروم هستند. اما جالب است بدانید که پرونده های زیادی با موضوعیت حق حضانت فرزند به مادر به وکیل پایه یک ارجاع داده شده و بسیاری از این پرونده ها نیز با موفقیت مادر و دریافت حق حضانت به پایان رسیده اند.

حضانت فرزند به مادر

حضانت فرزند به مادر در شرایطی خاص اعطا شده و این طور نیست که دادن حق حضانت فرزند به پدر، بی چون و چرا انجام پذیرد.

پیش از هر چیزی لازم است بدانید که مطابق بندهای قانونی، حضانت دختران تا 9 سالگی و پسران تا 15 سالگی معنای قانونی دارد. به این معنا که تا سن 9 سالگی دختران و 15 سالگی پسران؛ باید یکی از والدین یا هردوی آن ها حضانت فرزند را بر عهده داشته و این حق قابل زمین گذاشتن نیست.

در ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی سابق در صورتی که پدر و مادر زندگی مشترکی نداشتند، فرزند پسر تا ۲ سالگی و فرزند دختر تا ۷ سالگی نزد مادر می ماند و پس از آن پدر می توانست فرزند را از مادر تحویل بگیرد. البته دختر در صورت رسیدن به سن ۹ سالگی و پسر در صورت رسیدن به سن ۱۵ سالگی از حضانت خارج شده و شخصاً تصمیم می گیرند که در نزد کدامیک از والدین خود یا حتی شخص ثالثی از بستگان خود زندگی نمایند.

حق حضانت فرزند به مادر

طبق قانون جدید حضانت، حق حضانت هر دوی فرزندان دختر و پسر، تا سن هفت سالگی بر عهده ی مادر خواهد بود. اما پس از گذشت 7 سالگی، حق حضانت به پدر اعطا می شود. اما در صورتی که پیش از 7 سالگی یا پس از آن، هر یک از والدین نسبت به اعطای حق حضانت به دیگری اعتراض داشته باشد، این موضوع قابل شکایت در دادگاه و رسیدگی خواهد بود.

موارد زیر باعث می شود که قانونگذار از دادن حق حضانت به پدر امتناع کرده و این حق را در صورت صلاحدید به مادر اعطا کند:

داشتن اعتیاد در پدر

معتاد بودن پدر، بلافاصله موجب فک حق حضانت شده و دادگاه فرزند را به مادر (در صورت داشتن شرایط مطلوب) خواهد سپرد.

شهرت به فساد اخلاقی

داشتن فساد اخلاقی و اثبات یا شهرت داشتن نسبت به آن، نیز می تواند حق حضانت را از پدر سلب کند و این حق را به مادر بدهد.

جنون

جنون هر یک از والدین، بلافاصله موجب قطع حضانت شده و قانونگذار اجازه حضانت این شخص بر فرزند را نخواهد داد.

جرایم کیفری

ارتکاب به جرائم کیفری نیز موجب قطع حق حضانت شده و این حق را از پدر یا مادر خواهد گرفت و به طرف مقابل می دهد.

حق حضانت فرزند به مادر

ابتلا به بیماری واگیردار

بدیهی ست که همزیستی طفل با پدری که بیماری واگیردار داشته باشد، به مصلحت نبوده و امکان ناپذیر خواهد بود. (البته این شرایط در خصوص مادر نیز صدق می کند.)

***لازم به ذکر است که حضرت امام (ره) در استفتای قضات دادگاه مدنی خاص در سال ۱۳۶۳ اعلام فرموده بودند که اگر جدا نمودن فرزند از مادر موجب به وجود آمدن عسر و حرج برای مادر یا فرزند از نظر روحی شود، دادگاه ها نباید فرزند را از مادر جدا نمایند.***

نکته: لازم به ذکر است در صورت نبود صلاحیت در هیچ یک از پدر و مادر، دادگاه این حق را به پدربزرگ پدری یا پدربزرگ مادری خواهد داد.

در نهایت اگر هیچ یک از اقوام درجه یک طفل صلاحیت حضانت نداشته باشند، کودک به مراکز بهزیستی سپرده خواهد شد.

نوشتهٔ پیشین
الزام به تنظیم سند چیست و در چه شرایط حاصل می شود؟
نوشتهٔ بعدی
طلاق عاطفی چیست و نقش وکیل پایه یک در پایان دادن به طلاق های عاطفی کدام است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست