درخواست طلاق از سوی زن با چه دلایلی انجام می پذیرد؟

درخواست طلاق از سوی زن

همان طور که می دانید در ایران بر اساس مقررات فقهی، آقایان می توانند با پرداخت حقوق مال زوجه و عبور از مراحل قانونی، درخواست طلاق دهند و برخلاف میل زوجه او را طلاق بدهد. متاسفانه زوجه برای درخواست طلاق راهی سخت، پیش رو دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم مراحل طلاق و درخواست طلاق از سوی زن را ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید.

درخواست طلاق از سوی زن و پیشنهاد وکیل

یکی از سخت ترین پرونده های خانوادگی، درخواست طلاق از جانب زن است. زن ها تنها با در دست داشتن دلایل محکم و مدرکی برای ثابت کردن آن می توانند به دادگاه درخواست طلاقشان را ارائه دهند، مگر آن که حق طلاق داشته باشند. بارها و بارها شنیده ایم که زن ها برای درخواست طلاق نیاز به یک وکیل پایه یک دارند. اگر قصد طلاق دارید، برای آغاز مراحل طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نمایید. در دفاتر خدمات الکترونیک، درخواست شما به ثبت می رسد و سپس به دادگاه خانواده فرستاده می شود.

در صورتی که درخواست طلاق شما توافقی نیست و حق طلاق ندارید، می توانید در دادگاه خانواده محل اقامت خود و یا شوهرتان اقدام نمایید. مراحل طلاق از جانب زن، دارای ۳ مرحله است. هر یک از طرفین، پس از اعلام رای دادگاه می توانند با داشتن فرصت بیست روزه اقدام به تجدید نظر کنند. پرونده بعد از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر استان ارجاع می شود و در ادامه بعد از صادر کردن رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظر که به طور معمول بدون حضور طرفین صورت می گیرد، به مدت ۲۰ روز کسی که رای به ضررش باشد، می تواند اعلام تجدید نظر کند.

حال اگر دیوان رای دادگاه تجدید نظر را تایید نکند، پرونده به صورت مجدد به دادگاه تجدید نظر فرستاده می شود که باز هم بعد از صدور حکم مجدد از طرف شعبه دادگاه تجدید نظر، امکان درخواست تجدید نظر دوباره وجود دارد. در صورتی که مرد در دادگاه برای اعتراض حضور پیدا نکند، زمان کمتری دادخواست طلاق از طرف زن، به طول می انجامد در غیر این صورت صبر زیادی لازم است تا طلاق صورت گیرد.

درخواست طلاق از سوی زن

زن چه دلایلی برای طلاق می تواند ارائه دهد؟

زن ها برای درخواست طلاق دلایلی را می توانند ارائه دهند که در ادامه آن ها را آورده ایم:

1. اعتیاد شوهر
2. عدم پرداخت نفقه به مدت ۶ ماه
3. مریضی لاعلاج و یا سخت علاج شوهر
4. بیماری های مقاربتی شوهر
5. عدم توانایی باروری مرد
6. ترک زندگی از جانب مرد
7. ازدواج مجدد بدون داشتن رضایت زن
8. حکم زندان به مدت ۵ سال و یا ارتکاب به جرم هایی که خلاف منزلت زوجه باشد
9. سور رفتار همچون ضرب و جرح و توهین
10. تهیه نکردن خانه به مدت طولانی
11. ثابت کردن خیانت در دادگاه
12. با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه
13. رها کردن زوجه بدون آن که تکلیفش معلوم باشد
14. عدم ایجاد رابطه جنسی به مدت طولانی
15. مشکلات زناشویی از جانب مرد
16. رابطه جنسی خارج از عرف
17. دوری طولانی مدت از یکدیگر
18. …..

در صورتی که هیچ یک از طرفین ادعای تجدید نظر نکند، به مدت یک سال مراحل طلاق به طول می انجامد.

درخواست طلاق از جانب زن باکره

از آن جایی که ازدواج دختر باکره نیاز به رضایت پدر دارد، در طلاق به این صورت نیست. در این مورد به صورت قانونی نیاز به رضایت پدر وجود ندارد، مگر آن که شرایط خانوادگی متفاوت باشد. در صورتی که زن به هنگام طلاق باکره باشد، نصف مهریه به او تعلق می گیرد. در صورتی که علت باکره ماندن زن، شروع نمردن زندگی مشترک باشد و دلیل آن عدم خواست مرد باشد، امکان رای دادگاه برای طلاق وجود دارد.

طلاق یک طرفه به درخواست زوجه باکره ، با توجه به اینکه زندگی مشترک آغاز نشده است خاصه وقتی که زوجه به حق حبس استناد نماید.

اگر درخواست طلاق از جانب زن باشد، تکلیف مهریه چه می شود؟

اگر زوجه بتواند یک از دلایل بالا را برای درخواست طلاق ارائه دهد، میزان مهریه ای که پرداخت می شود، بنا بر توافق هر دو طرف و نظر قاضی و یا رضایت زن تعیین می شود. این سوال بحثی مفصل دارد که با توجه به پرونده ها نتیجه ی متفاوتی خواهد داشت.

حضانت فرزندان در صورت درخواست زوجه به چه کسی واگذار می شود؟

بر حسب قانون حضانت و نگهداری فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن با پدر مسئول نگهداری فرزندان است. ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران تعیین شده است، این بدین معنی است که بعد از سنین تعیین شده، حضانت به لحاظ قانونی هیچ موضوعیتی ندارد و فرزندان باید یکی از والدین خود را برای زندگی انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که حکم قاضی با توجه به تشخیص خود می تواند تعیین کند که برای کودک بهتر است پیش کدام یک از والدین خود زندگی کند.

نوشتهٔ پیشین
نقش وکیل پایه یک دادگستری در پرونده های قضایی
نوشتهٔ بعدی
الزام به تنظیم سند چیست و در چه شرایط حاصل می شود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست