برای برگشت زدن چک چه مراحلی را باید طی کنیم؟

برگشت زدن چک

 

بارها اتفاق افتاده است که افراد برای وصول کردن چکی که در دست دارند به بانک مراجعه کرده اند اما متوجه شده اند که در حساب شخصی که موظف به پاس کردن چک است، پول کافی وجود ندارد. گاهی نیز ممکن است اتفاق چنین رقم بخورد که امضایی که روی چک وجود دارد با امضای شخصی که این چک را صادر کرده است مطابقت نداشته باشد و در نتیجه شرایط برای پاس شدن چک و دریافت پول از طرف فردی که چک را در دست دارد، مساعد نیست. برای برگشت زدن چک چه باید بکنیم؟ برای این منظور می توانید از وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید.

برگشت زدن چک

در این شرایط فردی که این چک را در دست دارد ممکن است به برگشت زدن چک مبادرت ورزد، در این مجال استشهادی مبتنی بر عدم اخذ مبلغ درج شده در چک و در نتیجه وصول نشدن چک، از سوی فرد دارنده ی چک دریافت می شود که این گواهی فقط یک بار و به نام فردی که برای دریافت وجه چک متقاضی است صادر خواهد شد.

لازم به ذکر است که گاهی تنها برگشت زدن چک به منزله ی رفع مشکل و دریافت پول نیست و برگشت زدن تنها اولین مرحله در این پروسه می باشد.

برگشت زدن چک

البته عنوان کردن این مطلب نیز ضروری می باشد که فردی که چک در دست اوست برای برخوردار شدن از نکات مثبت قانونی و بهره مندی از مزایای ضوابط مرتبط با برگشت زدن چک، تنها تا پانزده روز پس از تاریخ ثبت شده در چک فرصت دارد تا برای برگشت زدن چک مذکور اقدام نماید.

اما زمانی که شخص چک را برگشت زده باشد، از شعبه ی بانکی که به آن رجوع کرده است گواهی عدم پرداخت را دریافت می کند و اگر شش ماه از زمان صادر شدن این گواهی بگذرد و روی آن اقدامی نشود، اعمال قانون بر روی این گواهی تنها به شیوه ی حقوقی امکان پذیر است نه کیفری.

صادر شدن حکم جلب فرد و صادر شدن حکم‌ توقیف اموال وی زمانی می تواند اجرا شود که چکی که جنبه ی کیفری پیدا کرده است، به شیوه ی قضایی پیگیری شود.

اما ممنوعیت خروج و توقیف اموال زمانی اتفاق می افتد که چک تنها جنبه ی حقوقی دارد و با پیگیری های قضایی قانون گذاران بر روی چک حقوقی اتفاق می افتد.

با وجود این ضوابط در زمینه ی چک حقوقی، فردی که چک او جنبه حقوقی یافته است اطمینان خاطر پیدا می کند که به اعتبار این چک لطمه نخورده است و می توان روی آن اقدام کرده و از حقوق قانونی برخوردار شد.

اگر شخص قصد شکایت داشته باشد و مبلغ درج شده در چک ۲۰ میلیون تومان باشد، برای حل مشکل به شورای حل اختلاف ارجاع داده خواهد شد و اگر این مبلغ بالاتر باشد، دادگستری وظیفه ی رسیدگی به این شکایت را خواهد داشت.

نوشتهٔ پیشین
طلاق عاطفی چیست و نقش وکیل پایه یک در پایان دادن به طلاق های عاطفی کدام است؟
نوشتهٔ بعدی
توهین و افترا چیست و مجازات آن کدامند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست