حق متهم در بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری

حق متهم در بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری

اصل الزامي بودن شرکت وکيل مدافع در مراحل دادرسي کيفري در مقررات اکثر قريب به اتفاق کشورهاي جهان پذيرفته شده و هدف اين اصل تضمين حقوق دفاعي متهم است. متهمي که وارد فرايند کيفري مي‌شود تا زماني که مسئوليت کيفري مجرميت او طي يک دادرسي عادلانه ثابت نشود بي گناه است به اين ترتيب و با اصل قرار دادن اين ماده قانوني در کشور ما نيز اين حق براي متهم در نظر گرفته شده است. حقي که با بررسي يک ماده قانوني، مي‌توان به مزايا و ايرادهاي آن پي برد.
در اسناد حقوق بشري و در قوانين داخلي اکثر کشورها حق داشتن وکيل يکي از حقوق اساسي براي برقراري يک محاکمه عادلانه و تضميني براي حفظ حقوق متهم است. در ماده 14 ميثاق بين‌المللي حقوق مدني و سياسي که کشور ما نيز به آن پيوسته است و قوانين آن الزام آور است بيان شده است که متهم بايد وقت و تسهيلات کافي براي تهيه دفاعيه خود و گفت‌وگو با وکيلي که خود انتخاب کرده است، داشته باشد و بتواند در دادگاهي که حضور دارد، شخصاً از خود دفاع کند يا از طريق وکيلي که خود انتخاب کرده است از خود دفاع کند.

او بايد از حقوق خود مطلع شود که اگر وکيل ندارد، در صورتي که مصالح دادگستري اقتضا مي‌کند و نيز در صورتي که او توانايي کافي براي پرداخت دستمزد وکيل را نداشته باشد، بدون پرداخت هزينه‌اي، وکيلي براي او تعيين شود. دولت ما ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي را در ارديبهشت 1354 تصويب کرد و به اين ترتيب به آن اعتبار قانوني بخشيده و خود را به آن متعهد ساخته است.

ماده 128 آيين دادرسي کيفري در خصوص لزوم داشتن وکیل

وي با بيان اينکه در لايحه جديد آيين دادرسي کيفري، برخي محدوديت‌هايي که در قانون جديد براي حضور وکيل در مرحله تحقيقات مقدماتي وجود داشت برداشته شده است، اظهار کرد: در اين خصوص بايد ماده 128 قانون آيين دادرسي کيفري مورد بررسي قرار گيرد.
اسمخاني افزود: بر اساس قانون ما بايد از ابتداي شروع تحقيقات و تفهيم اتهام به متهم، اين حق به وي گوشزد شود و به نظر مي‌رسد تقدم مفاد ماده ۱۲۸ نسبت به ماده ۱۲۹ آيين دادرسي کيفري به‌دليل اهميت همين موضوع بوده است. بنابراين حق داشتن وکيل مهم‌تر از ساير حقوق برشمرده شده متهم در جريان رسيدگي و تحقيقات است.

به گفته وي ماده ۱۲۸ آيين دادرسي کيفري در اين خصوص مي‌گويد: “متهم مي‌تواند يک نفر وکيل همراه خود داشته باشد، وکيل متهم مي‌تواند بدون مداخله در امر تحقيق، پس از خاتمه تحقيقات مطالبي را که براي کشف حقيقت و دفاع از متهم با اجراي قوانين لازم بداند به قاضي اعلام کند. اظهارات وکيل در صورت جلسه منعکس مي‌شود.”

نوشتهٔ پیشین
مزیت ارجای پرونده ها به وکیل پایه یک دادگستری
نوشتهٔ بعدی
نقش وکیل پایه یک دادگستری در پرونده های قضایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست